Go to Top

Trifaze Servo Regülatör

Voltaj Regülatörleri çeşitli nedenlerle şebeke gerilimlerinde meydana gelen voltaj düşmelerinden veya voltaj yükselmelerinden dolayı ev, işyeri, fabrika vb. yerlerdeki elektrikli ve elektronik cihazlarımızın zarar görmesini önlemek yada yeterince verimli çalışabilmesini sağlamak amacıyla üretilen elektronik voltaj düzenleyicilerdir.

Regülatör seçimi güç ölçümüne ve stabilize olma hızına bağlı olarak yapılmaktadır. Monofaze Servo Regülatör modelleri yaklaşık olarak 100 V / Sn. hız ile, Trifaze Servo Regülatör modelleri ise yaklaşık 60 V / Sn. hız ile düzeltme yapmaktadırlar. Daha hızlı düzeltme gereken durumlarda mutlaka Mikroişlemcili Servo Regülatör yada Statik Regülatör tercih edilmelidir.
Servo Regülatör modelleri değişik giriş gerilim aralıklarında üretilebilmektedir. Standart olarak 150 VAC – 250 VAC aralığında üretilen Servo Regülatör modelleri isteğe göre 90 VAC – 300 VAC aralığına kadar esnetilebilmektedir.

 • Teknogüç marka Servo Elektronik Voltaj Regülatör leri nde kullanılan varyakların sac nüveleri, yönlendirilmiş silisli sacdan imal edilmekte olup, sac ile sargıların arasına izolasyon malzemesi olarak yüksek gerilimde kullanılan PKB ( Cam-Elyaf karışımı ) uygulanmaktadır. Varyak sarımına HO sınıfı emayeli bakır tel kullanılmaktadır. Varyaklar, sarım işleminden sonra izolasyon ve sabitleme için iki kez üst üste vernik işlemine tabii tutulmaktadır. Varyak kömürleri özel elektrografitten imal edilmektedir.
  Regülatör ün içinde yer alan bütün sigortalar, şalterler, ölçü aletleri ve anahtarlama malzemeleri en az TSE kalite belgeli markalardan seçilmektedir.

  Varyakların kumandasında 12 VDC – SERVO motorlar kullanılmakta ve bu motorlar kontrol kartında bulunan TRIAC’larla kumanda edilmektedir.

  Regülatör ün giriş ve çıkışlarında uygun değerde NH bıçaklı sigortalar, Varyak ve elektronik kontrol devresinin beslemelerinde uygun değerli W-Otomat veya cam sigortalar kullanılmaktadır.

  Regülatör ün arıza yapması durumunda veya servis ve bakım amaçlı olarak regülatör ün devre dışı bırakılması gerektiğinde kullanılmak üzere MANUEL BY-PASS ünitesi bulunmaktadır.

  Regülatör’ün kontrol panelinde her faz için:

  1-) Giriş geriliminin var olduğunu gösteren lamba
  2-) Çıkış gerilimlerini gösteren bir adet voltmetre ve voltmetre komutatörü.
  3-) Açma – Kapama ve By-Pass şalterleri bulunmaktadır.

  Aşırı Gerilim ve Faz Koruma Ünitesi : ( Opsiyonel )
  Regülatör, voltaj regülasyonu işlevini yerine getirdikten sonra, çıkışın üst limit için 240 VAC’ nin üzerinde veya alt limit için 200 VAC’ nin altında olduğu durumlarda regülatör çıkışını otomatik olarak kapatır. Çıkış Voltaj Değerleri tekrar bu sınırlar içine girdiğinde de 7-8 saniye sonra otomatik olarak açar.
  – Regülatör çalışır vaziyette iken şebeke voltajının yaklaşık olarak 1 saniye içinde 40 – 50 VAC gibi ani olarak düşmesi veya yükselmesi durumunda çıkışını kapatır. Şebekedeki bu anlık voltaj oynaması sona erdiğinde ve şebeke voltajıda ayar sahası sınırlarında olduğu durumda regülatör yine 7-8 saniye bekleyip, sonra çıkışı otomatik olarak açar.
  – Regülatör içerisindeki herhangi bir malzemenin arızası durumunda ( tozlu ortamlarda elektronik kartların ve diğer malzemelerin zarar görmesi, regülatörün nemli ve rutubetli ortamlarda kullanılması, regülatörde kullanılan elektronik komponentlerin ekonomik ömrünü doldurması vs. ) , regülatör çıkış değerleri sapabileceği için bu durumda sapma olursa çıkış yine otomatik olarak kesilir.
  Faz koruma ünitesi
  Şehir şebekesinden gelen 3 fazdan biri kesildiğinde otomatik olarak devreye girer. Regülatör çıkışında bulunan diğer 2 fazı da bağlı olduğu yüklere vermez. Kesinlen faz tekrar geldiğinde, regülatör kendini 7-8 saniye sonra otomatik olarak tekrar devreye sokar. ve yükü beslemeye devam eder…

 • Giriş Voltajı Düzeltme Aralığı 285 – 440 VAC arası
  Giriş Voltajı Çalışma Aralığı 210 – 475 VAC arası
  Çalışma Frekansı 50 Hz  ± % 5
  Şebeke Giriş Koruması Aşırı akım termik sigorta ve ani aşırı gerilim koruma
  Ani Gerilim ve Darbe Koruma IEEE 587 ( 4500 A, 110 joules )
   REGÜLATÖR ÇIKIŞ
  Çıkış Voltajı 380 VAC RMS ± %2,5
  Aşırı Yükleme 10 saniye, % 200 yükte
  Düzeltme (Kontrol) Hızı ~ 500 Volt / Saniye
  Toparlanma Süresi ~ 180 msan. ( 165 VAC – 255 VAC arası değişimde )
  Çıkış Koruması Kısa devre , aşırı akım elektronik koruma , ayarlanan değer üstündeki aşırı gerilimde kontaktör ile devreyi açarak yükü koruma
   ÇALIŞMA TEKNİĞİ
  RISC Mikroişlemci kontrollü, tam otomatik, statik yarı iletkenlerden oluşan elektronik yapı, hareketli ve bakım gerektiren parça içermez
   KONTROL PANELİ
  Gösterge ve Butonlar 2 x 16 karakter LCD ekran, mikro işlemci ile menü tarama butonu, menü seçme butonu ve ayar butonu
  Uyarı Mesajları Giriş düşük / Giriş yüksek, Çıkış düşük / Çıkış yüksek,  Yük > %100 ve aşırı ısı
  Ölçülen Değerleri İzleme Çıkış gerilimi, şebeke gerilimi ve yük yüzdesi
  Çıkış Tolerans Ayarı % 2.5 – % 5 arası LCD ön panelden seçilebilir
  Bekleme Süresi 1 – 10 sn. arası LCD ön panelden seçilebilir
  Çıkış Üst Koruma Sınırı 230 VAC – 250 VAC arası LCD ön panelden seçilebilir
  Çıkış Alt Koruma Sınırı 180 VAC – 210 VAC arası LCD ön panelden seçilebilir
  Regülasyon Voltajı 220 VAC – 240 VAC arası LCD ön panelden seçilebilir
  Sesli Uyarı Uyarı mesajlarında 2 sn’ de bir, 2 kısa ” dıt “. Sesli uyarı iptal etme özelliği LCD ön panelden seçilebilir
   GENEL
  Toplam verimi > % 98 ( Tam yükte )
  Mekanik by-pass Elle kumandalı ” Şebeke – Voltaj regülatörü ” seçici PAKO ŞALTER
  Elektriksel parazit bastırma FCC Part 15 Class B
  Koruma seviyesi / renk IP20 / RAL 7035
   ÇEVRESEL
  Çalışma Sıcaklığı -10 °C  / 50 °C
  Bağıl Nem < % 90, DIN ( 40040 )
  Çalışma Yüksekliği < 2000 metre
  Akustik Seviye < 50 dB ( 1 metrede )
  Elektriksel Standartlar EN 50091-1 ( Güvenlik )  / EN 50091 – 2 ( EMC )
   HABERLEŞME (Opsiyonel)
  İnternet ve ağ üzerinden durum izleme