Go to Top

POWERGUARD UQ11 UPS

 • POWERGUARD UPS 1 Faz Giriş, 1 Faz Çıkış Kesintisiz Güç Kaynağı Genel Özellikleri

  PFC(Power Factor Correction-Giriş güç faktörü düzeltme)
  Kesintisiz Güç Kaynağı gibi indüktif (bobin) ya da kapasitif (kondansatör) yükler şebekeden çalışırken Akım ve gerilim arasında oluşan faz  farkı nedeniyle biri, diğerinin önünde gitmeye başlar. Bu aradaki faz farkı, “güç faktörü” dediğimiz değerle alakalıdır.
  Peki bu dengesiz durumun ne zararı var? Güç faktörü düşük cihazlar nedeniyle şehir elektriğinin 50Hz’lik dalga formunda bozulmalar oluyor, trafolarda ve elektrik şebekesinin nötr hattında ısınma görülebiliyor. Kısacası, güç faktörü kötü olan cihazlar elektrik şebekesine ek yük bindiriyor. İşte bu yüzden de büyük UPS cihazı kullanan kurumlar, sadece kullandıkları elektrik için değil, bir de ek “reaktif bedel” ücreti ödüyorlar. Bu bedeli ödememek için PFC li UPS ler her alanda tercih sebebi olmaktadır.
  Örnek olarak: 10 kVA kesintisiz güç kaynağı kullanan bir işletmede PFC li ile PFC siz KGK ların enerji tüketimleri arasında günlük yaklaşık 5.YTL fark doğmaktadır. Buda ayda 150.YTL ye karşılık gelmektedir.
  Şebekeden bağımsız nötr.
  Bilinen klasik KGK tasarımlarında sadece şebeke faz hattndan gelebilecek olan elektriksel gürültüler engellenebilmekte olup, bağımsız nötr sayesinde şebeke nötr hattından gelebilecek gürültülerinde yükü etkilemesinin önüne geçilmiştir.
  ABM (Advanced Battery Management-Akıllı Akü Yönetimi)
  UPS cihazlarının şebeke kesintisi sırasındaki performansını belirleyen kısmı, içerisindeki aküleridir. Akülerin şarjı, ısısı, deşarjı ve gerilimi sağlıklı bir kontrol mekanizması ile sürekli kontrol altında ise akü ömrü beklenenden daha uzun olacaktır. powerGUARD “UNIQUE” serisi UPS cihazları Advanced Battery Management sayesinde max.akü ömrünü sağlamaktadır.Ayrıca KGK ların doğrultucu gerilimi yani akü şarj gerilimi genellikle şebeke voltajındaki değişime bağlı olarak artar yada azalır. Bu ise akü ömrünü kısaltan bir olumsuzluk olarak bilinmektedir. Bu yüzden uzun akü ömrü için şebeke koşulları ne olursa olsun akü şarj gerilimindeki değişiklik %2 den daha yüksek olmamalıdır.
  DSP (Digital Signal Processor-Dijital Sinyal İşleme)
  DSP yongaları, mikro-işlemciler gibi programlanabilir sistemler olup, saniyede yapabileceği işlem miktarı mikro-işlemcilere göre çok daha fazla, hızlı ve çok daha güvenilirdir. Özellikle medikal sektörde ani yük değişimlerinde yüksek cevap hızı.
  GRAFİK TABANLI LCD EKRAN
  Herhangi bir menü dolaşmaya gerek kalmadan, UPS ye ait tüm bilgilerin aynı anda izlenebildiği grafik tabanlı LCD ekran.
  Ekran üzerinden çıkış gerilimi değiştirebilme, frekansı değiştirebilme ve bypass “aktif-inaktif” set edebilme özelliği. Ayrıca, gelişmiş hata kodlama sistemi sayesinde LCD ekran üzerinde 25 adet ayrı UPS arızasının kdlanarak görüntülenebilmesi sayesinde hızlı servis ve arıza tespiti sağlamaktadır.
  KGK nızın çıkış gerilimi, aynı ekran üzerinden 208VAC, 220VAC, 230VAC, 240VAC olarak seçilebilmekte ve ayrıca çıkış frekansı 50HZ ve 60Hz olarak seçilebilmektedir.
  Yüksek toleranslı ve dayanıklı güç katı
  UNIQUE serisi ürünler, Bilişim sektöründe kullanılan 17” CRT ekranlı Bilgisayarılar için aşağıdaki adetleri desteklemektedir.
  1 kVA  5 PC
  2 kVA   10 PC
  3 kVA   15 PC
  6 kVA   25 PC
  10 kVA 40 PC
  SELF PROTECT DESIGN
  Kesintisiz Güç Kaynağı sistemlerinin temel görevi, desteklediği yükü korumak olmakla birlikte, Max seviyede kendilerinide korumalıdırlar. Sigorta ya da şalter gibi mekanik devre kesiciler yerine DSP ile kontrol edilen elektronik koruma devreleri uygulanan en yeni teknoloji olup powerGUARD “UNIQUE” serisi UPS cihazlarında max ömür ve performans sağlamaktadır.
  AÇILIŞTA SELF TEST
  powerGUARD “UNIQUE” serisi cihazlar her açılışta self test yaparak gün içerisinde UPS kaynaklı yaşanacak olası sürprizlere karşı kullanıcıları uyararak önlem alınması gerektiği konusunda uyarı vermektedir.
  MANUEL AKÜ TESTİ
  KGK sistemlerinin en önemli elemanlarından biri sayılan akü grubu, her açılış ve her kapanışta KGK tarafından test edilmesine karşın, 7 gün 24 saat hiç kapanmadan çalışan sistemler için, gerektiğinde cihaz üzerinden, gerektiğinde ise bilgisayar ağı üzerinden akü testi başlatark arıza tespiti yapabilmek yine gerekli ve önemli ayrıntılardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır.
  MANUEL BYPASS ŞALTERİ
  KGK nın üzerinde elektronik statik bypass dışında servis ve bakım sırasında cihazınızı devre dışı bırakmak için kullanılan manuel bypass şalteri bulunmaktadır. Bu şalter sayesinde KGK nıza bağlı yük kesintiye uğramadan KGK devre dışı bırakılarak bakım yapılabilmekte ve tekrar kesintisiz olarak devreye alınabilmektedir.
  Inverter çıkışı ile şebeke çakışmasını önlemek için bypass şalteri muhafaza kapağı açıldığında kullanılan bir switch tarafından sistem otomatik olarak statik bypass a geçmekte ve sonra kullanıcı tarafından manuel bypass a güvenli bir şekilde alınabilmektedir.
  UYGUN ŞEBEKE KOŞULLARINDA AKÜ KULLANMADAN DOĞRULTUCU ÇIKIŞ GERİLİMİ KULLANIMI
  Uygun şebeke koşullarında İnverter için gereken DC gerilim doğrultucu çıkışından ve aküden destek almadan oluşturulmaktadır. Buda KGK içinde kullanılan akü ömrünü uzatmaktadır.
  1+1+1 PARALELLENEBİLME İLE GÜÇ ARTIRIMI VE YEDEKLİ PARALLELLEME ÖZELLİĞİ(6-20 kva)
  “UNIQUE” serisi cihazlarımızın 6-20 kVA aralığındaki modelleri herhangi bir pano ya da ilave donanım gerektirmeden paralellenebilerek 3 katına kadar güç artırımına izin verecek yapıda tasarlanmıştır.(örnek 10+10+10=30 kVA) Kısa vadede büyümesi söz konusu olan işletmelerin ilk yatırım maliyetini düşürmek yada beklenmeyen yük artımlarında eski cihazı değiştirmek zorunda kalmadan güç artırımı sağlamaktadır.
  GENİŞ GİRİŞ GERİLİM ARALIĞI
  Şebekenin çok düşük yada çok yüksek olduğu bölgelerde (176-276VAC) akü şarjını kesmeden çalışabilme ve bu sebeple akü süresinden max. fayda sağlayabilme özelliği. Ayrıca 176 VAC gerilimde dahi start alabilme.
  OTOMATİK RESTART
  Uzun süre Şebeke kesintisinin ardından akü boşaldı uyarısı ile birlikte cihaz kapanacaktır. Şebekenin yeniden gelmesi ile birlikte UPS otomatik olarak start almalıdır. Zira çalışmamasına tahammül olmayan sistemler için zorunlu olan bu özellik “UNIQUE” serisi UPS lerde standart özellik olarak bulunmaktadır.
  HIZLI TOPARLANMA SÜRESİ
  KGK üzerindeki kritik yüklerin ani değişimleri sırasında KGK çıkış geriliminde değişiklikler olmaktadır. Bu değişimlerin %5 ten daha fazla olması KGK çıkışına bağlı sistemlerin düzgün çalışmamasına yada hasar görmesin sebep olmaktadır. Bu değişimin %5 in altında kalması ne kadar önemli ise cihazın yeniden nominal çıkış gerilimini vermeye başlaması için gerekn sürede o kadar kısa olmalıdır ki bu süre ürünlerimizde max 60ms dir.
  MODÜLER PCB (ELEKTRONİK KART) TEKNOLOJİSİ
  KGK içinde kullanılan ana kart yada güç kartı modüler yapıda olup, olası arıza durumunda komple PCB değişimi gerektirmeyip, sadece modül değişimleri sayesinde min işletme maliyeti getirmektedir.
  YÜKSEK VERİM
  AC-AC yüksek verim cihazınıza verilen ve cihazınızdan alınan enerjinin oranıdır ki %88 den daha iyi olan verim min kayıp anlamına gelmektedir. Bu da işletme maliyetinin düşük olmasını sağlar.%2-3 lük verim farkı yıllık 320-370.$ tasarruf sağlamaktadır.
  WINPOWER İZLEME VE YÖNETİM YAZILIMI
  Winpower yazılımı networkteki tüm bilgisayarlara kurularak UPS in tüm kullanıcılar tarafından izlenebilmesi ve güveni kapanmasını sağlayan bir yazılım olup SNMP olmaksızın aynı nitelikte çalışabilmektedir.
  OFİS KULLANIMI İÇİN AVANTAJLAR
  UPS nin min ses seviyesini sağlaması için, soğutucu fanlar yüke göre değişken devir ile çalışmaktadır. Küçük ve şık tasarımı sayesinde Ofis içerisinde fazla yer kaplamayan estetik ve küçük bir görüntüye sahiptir. Ayrıca servis bakım sırasında sistemin kapanmasına gerek olmaksızın kullanıbilecek servis-bakım by-pass şalteri standart donanımları arasındadır.
 • MODEL
  POWERGUARD UNIQUE11 SERİSİ
  UQ11-001
  UQ11-002
  UQ11-003
  UQ11-006
  UQ11-010
  Nominal Güç
  1KVA/800 W
  2KVA/1600 W
  3KVA/2400 W
  6KVA/4800 W
  10KVA/8000 W
  Nominal gerilim
  208 / 220 / 230 / 240 VAC seçilebilir
  Nominal frekans
  50/60 Hz
  GİRİŞ
  Gerilim aralığı
  110~300VAC (±3VAC)
  176~279VAC (±3VAC)
  Güç Faktörü
  >0.95
  >0.98
  Düşük voltajdan aküye geçiş
  110(±5) VAC
  176(1±3%)VAC
  Düşük voltajdan şebekeye dönüş
  170(±5)VAC
  185(1±3%)VAC
  Yüksek voltajdan aküye geçiş
  300(±5)VAC
  276(1±3%)VAC
  Yüksek voltajdan şebekeye dönüş
  285(±5)VAC
  266(1±3%)VAC
  Frekans aralığı
  50HZ: (46~54HZ); 60HZ: (56HZ~64HZ)
  ÇIKIŞ
  Gerilim opsiyonları
  208 / 220 / 230 / 240 (1±2%)VAC
  frekans opsiyonları
  50/60HZ±0.05Hz
  Güç Faktörü
  0.8
  Distorsiyon
  Linear load < 3%, non-linear load < 6%
  aşırıyük kapasitesi
  110%~150% 30 sn. %150 den sonra 200ms.
  Krest faktörü
  3:1
  Transfer süresi
  0ms (AC mode→ DC mode)
  AC/AC VERİM
  %50 yükte
  Şebekeden Çalışmada
  ≥85%
  ≥90%
  %100 yükte
  ≥85%
  ≥90%
  HARMONIC DISTORSIYON
  Lineer yükte
  ≤3%
  ≤3%
  Non Lineer yükte
  ≤5%
  ≤6%
  DİNAMİK REGÜLASYON
  %0 dan %100 e
  ≤9%
  ≤5%
  %100 den %0 a
  ≤9%
  ≤5%
  AKÜ
  DC gerilim
  36 VDC
  96 VDC
  240 VDC
  Şarj süresi
  90% Şarj kapasitesi için 7 saat
  Şarj akımı
  1A / 8A (opsiyon)
  1A / 8A (opsiyon)
  2A / 4,2A (opsiyon)
  LCD PANEL
  LCD
  grafik&alfanümerik ekran da giriş,çıkış,akü ve yük parametreleri
  HABERLEŞME
  Haberleşme arayüzü
  RS232 hanerleşme, SNMP modül (opsiyon),
  ÇEVRE KOŞULLARI
  Sıcaklık
  0~40℃
  Nem
  0~95%, yoğuşmayan
  Depolama sıcaklığı
  -25℃~55℃
  Rakım
  1500m
  Gürültü ( 1m)
  <45dB
  <50dB
  Fiziksel Özellikler
  Ağırlık (KG)
  Net ağırlık
  14
  31
  31,5
  81
  84
  Brüt ağırlık
  16
  33
  33,5
  89
  91
  Ölçüler (D x G x Y) mm
  400X145X220
  460 X192 X340
  570 X260 X717